Kadın Çiftçi Eğitimine Yoğun İlgi

 

           Tarımda büyük önem ve üretim potansiyeline sahip olan Kırsal Kesim Kadınına; daha verimli bir tarım için bilgi, yöntem ve araç sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek ve kullanabilmek için teknolojileri öğretmek ve uygulatmak gerekmektedir. Kırsal kesimde yaşayan kadınlara götürülen hizmetlerin ana akış noktası yayım eğitimleridir. Yayım eğitiminin amacı ise; tarımsal verimliliği artırmak ve kırsal kalkınmayı hızlandırmak için insan kaynaklarını geliştirmektedir.
           Bu amaçla kadınlara yönelik olarak evlerde, tarlada, bahçede, serada vs. kadının çalıştığı her ortamda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzde görevli teknik ve sağlık personeller vasıtası ile yıl boyunca sürekli eğitim verilmektedir. Yapılan bu eğitimler kadın çiftçilerimiz tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır.
         2011 yılında Toprak Örneği Almanın Önemi, Bitki Koruma Ürünlerinin Uygun Kullanılması, Hayvan Hastalıkları, Tarımsal Desteklemeler, İyotlu Tuzun Önemi ve Kullanımı, Sağlıklı Beslenme Yöntemleri, Ahır ve Sağım Hijyeni, Sütün Önemi ve Değerlendirilmesi, Gıda Muhafaza Yöntemleri, Gıdaların Bozulma Nedenleri, Tüketici Eğitimi, Doğal Kaynakların Etkin Kullanımı, Okulçağı Çocuklarında Beslenme, Gebelikte Beslenme, Yaşlılıkta Beslenme konularında, 91 köyde 144 kadın çiftçi toplantısına 896 kişi katılmıştır.
          Salça Yapımı, Reçel Yapımı, Turşu Yapımı, Sebze Kurutması, Tarhana Yapımı, Bayat Ekmeklerin Değerlendirilmesi, Sütün Değerlendirilmesi konularında da 48 Metod Demonstrasyonu yapılarak 508 kadın çiftçi eğitilmiştir.
          Çalışmalarımız 2012 yılında da hızla sürdürülecektir. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın ve kadın çiftçilerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutluyoruz.

3/8/2012 12:00:00 AM
Milletimiz çiftçidir. Milletin çiftçilikteki çalışma imkanlarını, asri ve iktisadi tedbirlerle en yüksek seviyeye çıkarmalıyız.
Yenilenen Web Sitemizi Nasıl Buluyorsunuz?
 

Bugün: 33
Bu Ay: 9
Bu Yıl: 3293
Toplam: 35338

 

Uşak İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü © Copyright 2012.Tüm Hakları Saklıdır.

TELEFON & FAKS: +90 (276) 231 15 04- 05 - 06 07 /+90 (0276) 231 15 00